LUDZIE I PASJE
Alfabetyczne zestawienie krótkich biogramów ludzi, którzy byli lub są związani z działalnością Towarzystwa EDEN
————————————————————————————————
prof. dr hab. STANISŁAW ACHREMCZYK - historyk, badacz dziejów Warmii i Mazur, autor ok. 560 artykułów i prac naukowych. Wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i pracownik Ośrodka Badań Naukowych im. W Kętrzyńskiego w Olsztynie. Przez wiele lat był dyrektorem tej placówki.
ELŻBIETA ALTMAJER - starszy bibliotekarz, mgr bibliotekoznawstwa, absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego-Wydział Historyczny. Pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
IWONA ALTMAJER - malarka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończyła stadia edukacji artystycznej w zakesie nauk plastycznych na Wydziale Pedagogiki Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie. Uznana portrecistka. Autorka wielu wystaw, głównie we Francji, gdzie tworzy i uczestniczy w życiu tamtejszych środowisk artystycznych. Sercem związana z Prowansją.
WOJCIECH ALTMAJER - leśnik, rolnik, ekolog, rzeźbi w drewnie, pisze wiersze, wydał powieść o losach Prusów w XIII wieku pt. „Terra nulla".
dr hab. MARIA ANKUDOWICZ-BIEŃKOWSKA, prof. UWM-wykładowca w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się literatura i kultura kresów północno-wschodnich XIX wieku oraz okresu międzywojennego, zwłaszcza kultura muzyczna Wilna lat II Rzeczypospolitej i jej kontynuacja po 1945 roku w Polsce i na Litwie.
TOMASZ BAŁA - absolwent i nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Specjalizacja: historia.
MARIANNA BARTKIEWICZ - pasjonatka archeologii oraz książek o podróżach, świecie i astronomii. Całe swoje życie związała z ukochaną wsią, wychowując dzieci, pracując początkowo w zlewni mleka, a przez kolejnych 20 lat w Wytwórni Octu i Musztardy w Olsztynku.
SEBASTIAN BEDNARCZYK - absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Gitarzysta, muzyk sesyjny, wokalista, aranżer i kompozytor w zespołach: Dixharmony, Shannon, Organoleptic Trio, Minuets Trio. Znakomity znawca tematu gitary elektrycznej od budowy do technik gry. Pracuje jako instruktor w pracowni muzycznej Kętrzyńskiego Centrum Kultury i nauczyciel gry na gitarze elektrycznej w szkole „Yamaha" w Kętrzynie.
URSZULA BEŁZA - przewodnik i współorganizatorka wycieczek koła PTTK Laurencja w Olsztynie.
dr JADWIGA BIAŁA - astronom, popularyzatorka astronomii, meteorytyki i historii nauki. W latach 1990-2011 dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
dr JAN CHŁOSTA - historyk - badacz dziejów Warmii, publicysta, krytyk literacki, autor ponad 500 artykułów publicystycznych i naukowych o tematyce regionalnej, wydał kilka książek o tematyce warmińskiej.
ZBIGNIEW CHOJNOWSKI - poeta, historyk literatury, krytyk literacki, prof. nauk humanistycznych w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kieruje Zakładem Literatury Współczesnej i Teorii Literatury. Zajmuje się m.in. historią poezji polskiej XX i XXI w., literatura Warmii i Mazur XIX, XX i XXI w
JANUSZ CIEPLIŃSKI - muzyk, pedagog, społecznik. Dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Dywitach.
ZBIGNIEW CIUCIAS - mgr sztuki w zakresie pedagogiki instrumentalnej w specjalności skrzypce. Od 1975 r. związany z Warmińsko-Mazurską Filharmonią im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
JANUSZ CYGAŃSKI - muzealnik, autor wielu publikacji dotyczących muzealnictwa na Warmii i Mazurach. Jest członkiem założycielem wielu stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz rozwoju kultury, nauki i ochrony dziedzictwa. W latach 1982-1987 był dyrektorem Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, a następnie, przez 26 lat (1987-2013) kierował Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Potem współtworzył Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. Od jesieni 2013 roku pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku i kieruje jego oddzialem-Muzeum Zamkowym w Kwidzynie.
ALICJA DOBROSIELSKA - dr nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, członek Towarzystwa Naukowego „Pruthenia", Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego. Prowadzi badania nad zmianą kulturową w Prusach od okresu plemiennego po nowożytność. Opublikowała m. in.: "Opór Prusów wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju i budowy władztwa krzyżackiego Szkic z antropologii politycznej Prusów".
URSZULA DUDKO - malarka. Maluje, jak mówi, od zawsze, bo lubi, głównie kwiaty, ogrody, portrety: Ma na swym koncie 18. wystaw indywidualnych oraz ponad 70. zbiorowych w kraju i za granicą (we Włoszech, Szwecji, Francji i Rosji). Studiowała kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Od 1987 roku działa na rzecz niepełnosprawnych. Jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i wiceprezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Od 1979 roku jest członkiem Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi" w Olsztynie.
IRENA DUNAJSKA - pilot i współorganizatorka wycieczek koła PTTK Laurencja w Olsztynie.
prof. dr hab. ZBIGNIEW WIKTOR ENDLER - biolog, ekolog, popularyzator i miłośnik przyrody.
ZDZISŁAW GUDOJĆ - główny instruktor Akademii Ruchu Funkcjonalnego w Olsztynie. Prowadzi zajęcia z różnych wszechstronnych systemów ćwiczeń ruchowych zarówno wzmacniających jak i rozluźniających, m.in. systemów Tai Chi, Tai Ki Kung, gimnastyki Paleo, ćwiczeń wzmacniających i kardio. Kształtuje wiedzę i świadomość uczniów w zakresie trzech filarów zdrowia, a więc ruchu, odżywiania i budowania wewnętrznego spokoju. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Nei Kung
dr hab. ZBIGNIEW HULL - emerytowany prof. UWM w Olsztynie. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i wieloletni redaktor naczelny rocznika „Humanistyka i Przyrodoznawstwo" oraz redaktor naczelny kwartalnika Szkice Humanistyczne". Autor i współautor skryptów, podręczników, artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych. W swoich publikacjach podejmował problematykę dotyczącą historii filozofii, metafilozofii, etyki, filozofii przyrody i ekofilozofii.
mgr RYSZARD JABŁOŃSKI - suicydolog, starszy wykładowca w Katedrze Pedagogiki Opiekuńczej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista I stopnia ds edukacji i terapii psychoseksualnej Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego. Konsultant Instytutu Edukacji i Terapii Psychoseksualnej. Zakres aktywności badawczej: problematyka suicydologiczna, autoagresja, patologie społeczne, człowiek w kryzysie psychicznym, depresja, profilaktyka zachowań ryzykownych.
prof. dr hab. JANUSZ JASIŃSKI - historyk, badacz dziejów Warmii, Mazur, Prus wschodnich i Pomorza gdańskiego. Na jego dorobek składa się około 800 publikacji, w tym kilkadziesiąt prac autorskich, opracowania i prace redakcyjne, a także artykuły naukowe i popularnonaukowe.
dr ANNA JUNDZIŁŁ - absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Niezwykle uzdolniona i wielokrotnie nagradzana flecistka Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Prowadzi także klasę fletu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Uczestniczy w życiu muzycznym regionu, organizując od roku 2000 warsztaty muzyczne „Wakacje z nutkami", festiwale fletowe (odbyło się osiem edycji), występując jako solistka, kameralistka oraz z orkiestrami, w kraju i za granicą.
dr inż. PIOTR KARKOSZKA - elektryk, absolwent Politechniki Warszawskiej. Pasjonat Warmii i Mazur. Autor wielu publikacji naukowo-technicznych i komentarzy prawniczych opublikowanych w Wolters Kluwer (LEX)-stała współpraca z redakcją. Autor Zielonej Rzeki" (o Krutyni) wydanej przez Wydawnictwo Pojezierze" i reportaży z lat 80. XX w. publikowanych przez nieistniejące już periodyki: „Kultura", Tygodnik Kulturalny", Prawo i Zycie". Fotograf amator. Współuczestnik wystawy fotograficznej..Mapa Warmii" w Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Współautor tablicy powitalnej w Nowej Wsi. Autor Historii jednego zdjęcia" - artykułu opublikowanego w kwartalniku, VariArt" Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Blogger-prowadzi cztery blogi: Moja Warmia i moje Mazury https://petrelpiotr.blogspot.com/, Moja Wisła https://petrelpiotrl.blogspot.com/, O naturze chwili z przyrodą sam na sam http://petrelpiotr2.blogspot.com/, Wrażenia https://petrelpiotr3.blogspot.com/
GRZEGORZ KOLENDO - wokalista, muzykoterapeuta, tancerz, choreograf, rolnik.
MAREK KOŁKOWSKI - leśnik z zawodu i zamiłowania, od niedawna na emeryturze po 43 latach życia i pracy na łonie natury. Od dzieciństwa zafascynowany stworzeniami dzikimi i udomowionymi, małymi i dużymi, brzydalami i pięknymi.
prof. dr hab. inż. MIROSŁAW KRZEMIENIEWSKI - pracownik Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalizuje się w Inżynierii Środowiska. Jest promotorem 11 prac doktorskich. Zonaty, ma dwoje dzieci, dwóch wnuków, a trzeci w oczekiwaniu.
ANDRZEJ KUROWSKI - radca prawny, społecznik. Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną. Otrzymał m.in. tytuły „Prawnik Pro Bono", „Osobowość Warmii i Mazur". Najlepszy z Najlepszych" (nadawany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego) oraz „Kryształowe Serce Radcy Prawnego". Od ponad 40 lat pelni dyżury w Olsztyńskim Telefonie Zaufania Anonimowy Przyjaciel". Przewodniczący Olsztyńskiego Stowarzyszenie Pomocy Telefonicznej.
BOGUMIŁ KUŹNIEWSKI - od 1962 roku związany z Olsztynkiem, nauczyciel historii, obecnie na emeryturze. Współzałożyciel i redaktor lokalnej gazety "Albo", współzałożyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. Opracował i wydal kilka książek dotyczących historii Olsztynka i regionu. Inicjator wielu ważnych dla Olsztynka projektów, m.inn. odnowy średniowiecznego zamku, rewitalizacji starego miasta, utworzenia muzeum miejskiego, stworzenia Europejskiego Parku Historii i Pamięci - upamiętnienie śladów po I i II wojnie światowej (bitwa pod Tannenbergiem, obóz jeniecki Stalag 18). Uhonorowany tytulem "Zasłużony dla Olsztynka".
PIOTR LECH - pilot komunikacyjny, historyk wojskowości II RP
mgr KRZYSZTOF LEWANDOWSKI - wykładowca w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UWM w Olsztynie. Ekolog i faunista, autor i współautor prac z zakresu teriologii, ornitologii, batrachologii i entomologii. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie na badaniach nad ważkami, jętkami i widelnicami. Jako popularyzator wiedzy przyrodniczej współpracuje ze szkołami i muzeami w regionie. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą.
dr PAWEŁ MIKOŁAJ LORO - nauki biologiczne. Urodzony w 1955 w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie ukończył szkole podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikolaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie pracownik Katedry Botaniki Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wcześniej WSP ART w Olsztynie. Trzykrotny uczestnik wypraw antarktycznych (1996, 2002, 2006) organizowanych przez Polską Akademię Nauk. Członek "Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją". Miłośnik książek.
dr hab. WIESŁAW BOLESŁAW ŁACH, prof. UWM-historyk wojskowości w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kierownik Pracowni Dziejów Wojskowości i koordynator kierunku studiów-wojskoznawstwa Jego problematyka badawcza i zainteresowania naukowe to m.in.: konflikty i punkty zapalne w Europie XX i XXI w, wojsko na Warmii i Mazurach, XIX i XX-wieczne fortyfikacje na obszarze Polski i krajów ościennych, problemy obronności państwa, w tym współczesnych Sił Zbrojnych RP
KRZYSZTOF MAJCHER - przyrodnik, herpetolog faunista prowadzący stale prace terenowe od 40 lat. Obiektami obserwacji i działań aktywnej ochrony są płazy i gady regionu Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem żółwia błotnego i żmii zygzakowatej. Od 7 lat prowadzi stacjonarne obserwacje tych gadów w ich naturalnych siedliskach niemal przez cały okres ich aktywności. Prowadzi stałą dokumentację fotograficzno-filmową tych zwierząt wykorzystywaną do prezentacji, prelekcji i spotkań edukacyjnych.
LZABELA MIAKOTA - plastyk, absolwenka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych Olsztynie. Wychowawca domu dla dzieci w Gryflinach.
MARCELINA MIKUŁOWSKA (z domu Chondyniecka Kuberska), zawodowa projektantka przestrzeni publicznych, wnętrz, architektury tożsamościowej - czyli zgodnej z krajobrazem regionu Warmi i Mazur, w czasach tworzenia EDEN-u uczennica Liceum Plastycznego, a potem Studentka Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu
BARBARA MURASZKO - olszynianka, absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wielbicielka dobrej literatury Mistrzyni Reiki, tropiąca zagadki nieznanego".
PIOTR NAŚCISZEWSKI - poligraf, fotograf.
prof. dr hab. inż. ANDRZEJ PIĘTAK - pracuje na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierownik Katedry Mechatroniki i Edukacji Techniczno-Informatycznej. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. W swojej pracy naukowej zajmuje się problematyką paliw odnawialnych i sterowaniem silników spalinowych oraz zagadnieniami mechatroniki i diagnostyki pojazdów samochodowych.
HELENA PIOTROWSKA - artystka, pisarka, animatorka kultury, spolecznik, uczestniczka zdarzeń kulturalnych, które relacjonuje i opisuje w olsztyńskich mediach. W mlodości występowała wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Olsztyn". Jej instruktorem byl wybitny olsztyński choreograf Wojciech Muchlado. Przeszlo 20 lat prowadzila zespoły i zajęcia tanecznie w Olsztynie, innych miastach i wsiach Warmii. Od wielu lat związana z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Pisze poezje, felietony i teksty publicystyczne w prasie olsztyńskiej i ogólnopolskiej. Autorka książek biograficznych.
SLAWEK PRZYTUŁA - muzyk, anglista, pilot paralotni-praktyka uważności.
BOGDAN RADZICKI - dr nauk humanistycznych, regionalista, filozof, antropolog, pracownik naukowy, współzałożyciel Towarzystwa Naukowego Pruthenia”.
ANNA ROK - plastyczka, uprawiająca malarstwo, grafikę, rysunek satyryczny, ilustratorka książek, redaktor Wiadomości Barczewskich. Urodzona w Zielonce Pasłęckiej, absolwentka studiów wyższych na WSP oraz podyplomowych na UWM Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Kierowniczka Miejskiej Biblioteka Publicznej w Barczewie.
dr hab. inz. GNIEWOMIR SARBICKI - adiunkt na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prezes Stowarzyszenia Prusów "Prusaspira". Jego pasją jest historia, obyczaje, religia oraz język Prusów- który zna i którym włada.
TOMASZ SOWIŃSKI - tropiciel tajemnic Warmii i Mazur, autor książek o regionie, a takie pracownik Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie..
PIOTR SZATKOWSKI - zastępca prezesa Stowarzyszenia Prusów "Prusaspira". Z wykształcenia filolog i skandynawista, którego pasją jest porównywanie języków Zajmuje się językiem pruskim, gwarami warmińską i mazurską, historią regionu. Dokonał pierwszego tłumaczenia Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego na język pruski.
dr hab. KRZYSZTOF DARIUSZ SZATRAWSKI prof. UWM-poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki. W swoich utworach łączy estetyczne i filozoficzne dociekania nad kondycją człowieka. Prowadzi interdyscyplinarne badania kulturoznawcze, literaturoznawcze i muzykologiczne, w perspektywie teoretycznej i historycznej. Jest aktywnym edukatorem i animatorem kultury. Czlonek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od stycznia 2014 r. prezes Oddziału w Olsztynie), Wspólnoty Kulturowej Borussia, Stowarzyszenia Scena Babel, Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Zydowskiej „B Jachad" oraz Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur, Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
dr RAFAŁ SZWEJKOWSKI - doktor nauk ekonomicznych (PhD), Absolwent University of Arizona in Tucson-USA, na tym też uniwersytecie uzyskał stopień doktora. Assistant professor w Texas University at Dallas (2000 - 2008). Pasjonat astrofotografii. Znawca astronomii. Native speaker - lecturer w English School w Olsztynie.
prof. dr hab. ZBIGNIEW SZWEJKOWSKI, aktualnie profesor senior UWM w Olsztynie. Były, wieloletni kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii, prodziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w latach 1999-2005, 2008-2012. Opublikował ponad 150 prac z zakresu klimatu regionalnego i agrometeorologii, autor książek i skryptów akademickich.
WOJCIECH SZYMAŃSKI - malarz, muzyk, specjalista od polirytmi, perkusista legendarnego zespołu Kobong. Współtwórca ośmiu albumów muzycznych.
ZUZANNA TARASZKIEWICZ - doula, trener i edukator, uwielbia w skupieniu pić dobrą kawę i uważnie ją smakować, praktykuje mindfullnes głównie w macierzyństwie.
IRENA TELESZ-BURCZYK - aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, felietonistka. Poza sceną interesuje się wszystkim, co przynosi życie.
EWA WACŁAWIK- mgr psychologii, Uniwersytet Warszawski. Pracuję w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Olsztynie. W doświadczeniach zawodowych praca w Poradni Zdrowia Psychicznego MSWiA oraz Komendzie Wojewódzkiej PSP Przez wiele lat współpraca z ośrodkami zaangażowanymi w pomoc osobom dotkniętym kryzysem, traumą i innymi sytuacjami trudnymi.
ALEKSANDRA ZASADA (LASKOWSKA) - artystka amatorka, miłośniczka obcowania z naturą, butrynianka z zamiłowania, olsztynianka z przymusu. Interesuje się fotografia, wystrojem wnętrz i malarstwem. Lubi niekonwencjonalne rozwiązania, które testuje w swoim życiu. Szczęśliwa mama.
SABINA ZAWADZKA - taksator specjalista-informatyk w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, absolwentka kierunku ochrona środowiska UWM w Olsztynie pracami inwentaryzacyjnymi Natura 2000.
DOMINIKA ZŁAKOWSKA-CIEŚLAK - menadżerka kultury związana ze środowiskiem olsztyńskiej "Borussia". Na co dzień można ją spotkać w prowadzonym przez Fundację Borussia Centrum Dialogu Międzykulturalnego Dom Mandelsona w Olsztynie.
LUCYNA ŻOŁNIERK-FRUKOWSKA - absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego (dyrygentura chóralna) i Wydziału Instrumentalnego (fortepian) Akademii Muzycznej w Krakowie, ukończyła też Podyplomowe Studia w zakresie Kameralioryki. Pracowała jako wykładowca w UWM w Olsztynie i Państwowej Szkole Muzycznej Olszynie. Współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Do swych najważniejszych osiągnięć zalicza prawykonanie mazurków op. 20 Feliksa Nowowiejskiego, w spółpracę z Paulosem Raptisem oraz nagranie płyt CD (w tym 25 polskich pieśni ludowych z Warmii).