EKOLOGICZNE DZIAŁANIA ENTUZJASTÓW NATURY              

EKOLOGICZNE DZIAŁANIA ENTUZJASTÓW NATURY              

Menu

LUDZIE I PASJE

Alfabetyczne zestawienie krótkich biogramów ludzi, którzy byli lub są związani z działalnością Towarzystwa EDEN

————————————————————————————————   

prof. dr hab. STANISŁAW ACHREMCZYK - historyk, badacz dziejów Warmii i Mazur, autor ok. 560 artykułów i prac naukowych. Wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i pracownik Ośrodka Badań Naukowych im. W Kętrzyńskiego w Olsztynie. Przez wiele lat był dyrektorem tej placówki.

 

ELŻBIETA ALTMAJER - starszy bibliotekarz, mgr bibliotekoznawstwa, absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego-Wydział Historyczny. Pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

 

IWONA ALTMAJER - malarka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończyła stadia edukacji artystycznej w zakesie nauk plastycznych na Wydziale Pedagogiki Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie. Uznana portrecistka. Autorka wielu wystaw, głównie we Francji, gdzie tworzy i uczestniczy w życiu tamtejszych środowisk artystycznych. Sercem związana z Prowansją.

 

WOJCIECH ALTMAJER - leśnik, rolnik, ekolog, rzeźbi w drewnie, pisze wiersze, wydał powieść o losach Prusów w XIII wieku pt. „Terra nulla".

 

dr hab. MARIA ANKUDOWICZ-BIEŃKOWSKA, prof. UWM-wykładowca w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się literatura i kultura kresów północno-wschodnich XIX wieku oraz okresu międzywojennego, zwłaszcza kultura muzyczna Wilna lat II Rzeczypospolitej i jej kontynuacja po 1945 roku w Polsce i na Litwie.

 

TOMASZ BAŁA - absolwent i nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Specjalizacja: historia.

 

MARIANNA BARTKIEWICZ -  pasjonatka archeologii oraz książek o podróżach, świecie i astronomii. Całe swoje życie związała z ukochaną wsią, wychowując dzieci, pracując początkowo w zlewni mleka, a przez kolejnych 20 lat w Wytwórni Octu i Musztardy w Olsztynku.

 

SEBASTIAN BEDNARCZYK - absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Gitarzysta, muzyk sesyjny, wokalista, aranżer i kompozytor w zespołach: Dixharmony, Shannon, Organoleptic Trio, Minuets Trio. Znakomity znawca tematu gitary elektrycznej od budowy do technik gry. Pracuje jako instruktor w pracowni muzycznej Kętrzyńskiego Centrum Kultury i nauczyciel gry na gitarze elektrycznej w szkole „Yamaha" w Kętrzynie.

URSZULA BEŁZA - przewodnik i współorganizatorka wycieczek koła PTTK Laurencja w Olsztynie.

 

dr JADWIGA BIAŁA - astronom, popularyzatorka astronomii, meteorytyki i historii nauki. W latach 1990-2011 dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

 

dr JAN CHŁOSTA - historyk - badacz dziejów Warmii, publicysta, krytyk literacki, autor ponad 500 artykułów publicystycznych i naukowych o tematyce regionalnej, wydał kilka książek o tematyce warmińskiej.

 

ZBIGNIEW CHOJNOWSKI - poeta, historyk literatury, krytyk literacki, prof. nauk humanistycznych w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kieruje Zakładem Literatury Współczesnej i Teorii Literatury. Zajmuje się m.in. historią poezji polskiej XX i XXI w., literatura Warmii i Mazur XIX, XX i XXI w

 

JANUSZ CIEPLIŃSKI - muzyk, pedagog, społecznik. Dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Dywitach.

 

ZBIGNIEW CIUCIAS -  mgr sztuki w zakresie pedagogiki instrumentalnej w specjalności skrzypce. Od 1975 r. związany z Warmińsko-Mazurską Filharmonią im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

 

JANUSZ CYGAŃSKI - muzealnik, autor wielu publikacji dotyczących muzealnictwa na Warmii i Mazurach. Jest członkiem założycielem wielu stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz rozwoju kultury, nauki i ochrony dziedzictwa. W latach 1982-1987 był dyrektorem Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, a następnie, przez 26 lat (1987-2013) kierował Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Potem współtworzył Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. Od jesieni 2013 roku pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku i kieruje jego oddzialem-Muzeum Zamkowym w Kwidzynie.

 

ALICJA DOBROSIELSKA - dr nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, członek Towarzystwa Naukowego „Pruthenia", Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego. Prowadzi badania nad zmianą kulturową w Prusach od okresu plemiennego po nowożytność. Opublikowała m. in.: "Opór Prusów wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju i budowy władztwa krzyżackiego Szkic z antropologii politycznej Prusów".

URSZULA DUDKO - malarka. Maluje, jak mówi, od zawsze, bo lubi, głównie kwiaty, ogrody, portrety: Ma na swym koncie 18. wystaw indywidualnych oraz ponad 70. zbiorowych w kraju i za granicą (we Włoszech, Szwecji, Francji i Rosji). Studiowała kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Od 1987 roku działa na rzecz niepełnosprawnych. Jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i wiceprezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Od 1979 roku jest członkiem Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi" w Olsztynie.

 

IRENA DUNAJSKA - pilot i współorganizatorka wycieczek koła PTTK Laurencja w Olsztynie.

 

prof. dr hab. ZBIGNIEW WIKTOR ENDLER - biolog, ekolog, popularyzator i miłośnik przyrody.

 

ZDZISŁAW GUDOJĆ - główny instruktor Akademii Ruchu Funkcjonalnego w Olsztynie. Prowadzi zajęcia z różnych wszechstronnych systemów ćwiczeń ruchowych zarówno wzmacniających jak i rozluźniających, m.in. systemów Tai Chi, Tai Ki Kung, gimnastyki Paleo, ćwiczeń wzmacniających i kardio. Kształtuje wiedzę i świadomość uczniów w zakresie trzech filarów zdrowia, a więc ruchu, odżywiania i budowania wewnętrznego spokoju. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Nei Kung

 

dr hab. ZBIGNIEW HULL - emerytowany prof. UWM w Olsztynie. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i wieloletni redaktor naczelny rocznika „Humanistyka i Przyrodoznawstwo" oraz redaktor naczelny kwartalnika Szkice Humanistyczne". Autor i współautor skryptów, podręczników, artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych. W swoich publikacjach podejmował problematykę dotyczącą historii filozofii, metafilozofii, etyki, filozofii przyrody i ekofilozofii.

 

mgr RYSZARD JABŁOŃSKI - suicydolog, starszy wykładowca w Katedrze Pedagogiki Opiekuńczej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista I stopnia ds edukacji i terapii psychoseksualnej Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego. Konsultant Instytutu Edukacji i Terapii Psychoseksualnej. Zakres aktywności badawczej: problematyka suicydologiczna, autoagresja, patologie społeczne, człowiek w kryzysie psychicznym, depresja, profilaktyka zachowań ryzykownych.

 

 

prof. dr hab. JANUSZ JASIŃSKI - historyk, badacz dziejów Warmii, Mazur, Prus wschodnich i Pomorza gdańskiego. Na jego dorobek składa się około 800 publikacji, w tym kilkadziesiąt prac autorskich, opracowania i prace redakcyjne, a także artykuły naukowe i popularnonaukowe.

dr ANNA JUNDZIŁŁ - absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Niezwykle uzdolniona i wielokrotnie nagradzana flecistka Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Prowadzi także klasę fletu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Uczestniczy w życiu muzycznym regionu, organizując od roku 2000 warsztaty muzyczne „Wakacje z nutkami", festiwale fletowe (odbyło się osiem edycji), występując jako solistka, kameralistka oraz z orkiestrami, w kraju i za granicą.

 

dr inż. PIOTR KARKOSZKA - elektryk, absolwent Politechniki Warszawskiej. Pasjonat Warmii i Mazur. Autor wielu publikacji naukowo-technicznych i komentarzy prawniczych opublikowanych w Wolters Kluwer (LEX)-stała współpraca z redakcją. Autor Zielonej Rzeki" (o Krutyni) wydanej przez Wydawnictwo Pojezierze" i reportaży z lat 80. XX w. publikowanych przez nieistniejące już periodyki: „Kultura", Tygodnik Kulturalny", Prawo i Zycie". Fotograf amator. Współuczestnik wystawy fotograficznej..Mapa Warmii" w Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Współautor tablicy powitalnej w Nowej Wsi. Autor Historii jednego zdjęcia" - artykułu opublikowanego w kwartalniku, VariArt" Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Blogger-prowadzi cztery blogi: Moja Warmia i moje Mazury https://petrelpiotr.blogspot.com/, Moja Wisła https://petrelpiotrl.blogspot.com/, O naturze chwili z przyrodą sam na sam http://petrelpiotr2.blogspot.com/, Wrażenia https://petrelpiotr3.blogspot.com/

 

GRZEGORZ KOLENDO - wokalista, muzykoterapeuta, tancerz, choreograf, rolnik.

 

MAREK KOŁKOWSKI - leśnik z zawodu i zamiłowania, od niedawna na emeryturze po 43 latach życia i pracy na łonie natury. Od dzieciństwa zafascynowany stworzeniami dzikimi i udomowionymi, małymi i dużymi, brzydalami i pięknymi.

 

prof. dr hab. inż. MIROSŁAW KRZEMIENIEWSKI - pracownik Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalizuje się w Inżynierii Środowiska. Jest promotorem 11 prac doktorskich. Zonaty, ma dwoje dzieci, dwóch wnuków, a trzeci w oczekiwaniu.

 

ANDRZEJ KUROWSKI - radca prawny, społecznik. Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną. Otrzymał m.in. tytuły „Prawnik Pro Bono", „Osobowość Warmii i Mazur". Najlepszy z Najlepszych" (nadawany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego) oraz „Kryształowe Serce Radcy Prawnego". Od ponad 40 lat pelni dyżury w Olsztyńskim Telefonie Zaufania Anonimowy Przyjaciel". Przewodniczący Olsztyńskiego Stowarzyszenie Pomocy Telefonicznej.

 

BOGUMIŁ KUŹNIEWSKI - od 1962 roku związany z Olsztynkiem, nauczyciel historii, obecnie na emeryturze. Współzałożyciel i redaktor lokalnej gazety "Albo", współzałożyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. Opracował i wydal kilka książek dotyczących historii Olsztynka i regionu. Inicjator wielu ważnych dla Olsztynka projektów, m.inn. odnowy średniowiecznego zamku, rewitalizacji starego miasta, utworzenia muzeum miejskiego, stworzenia Europejskiego Parku Historii i Pamięci - upamiętnienie śladów po I i II wojnie światowej (bitwa pod Tannenbergiem, obóz jeniecki Stalag 18). Uhonorowany tytulem "Zasłużony dla Olsztynka".

PIOTR LECH - pilot komunikacyjny, historyk wojskowości II RP

 

mgr KRZYSZTOF LEWANDOWSKI - wykładowca w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UWM w Olsztynie. Ekolog i faunista, autor i współautor prac z zakresu teriologii, ornitologii, batrachologii i entomologii. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie na badaniach nad ważkami, jętkami i widelnicami. Jako popularyzator wiedzy przyrodniczej współpracuje ze szkołami i muzeami w regionie. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą.

 

dr PAWEŁ MIKOŁAJ LORO - nauki biologiczne. Urodzony w 1955 w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie ukończył szkole podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikolaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie pracownik Katedry Botaniki Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wcześniej WSP ART w Olsztynie. Trzykrotny uczestnik wypraw antarktycznych (1996, 2002, 2006) organizowanych przez Polską Akademię Nauk. Członek "Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją". Miłośnik książek.

 

dr hab. WIESŁAW BOLESŁAW ŁACH, prof. UWM-historyk wojskowości w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kierownik Pracowni Dziejów Wojskowości i koordynator kierunku studiów-wojskoznawstwa Jego problematyka badawcza i zainteresowania naukowe to m.in.: konflikty i punkty zapalne w Europie XX i XXI w, wojsko na Warmii i Mazurach, XIX i XX-wieczne fortyfikacje na obszarze Polski i krajów ościennych, problemy obronności państwa, w tym współczesnych Sił Zbrojnych RP

 

KRZYSZTOF MAJCHER - przyrodnik, herpetolog faunista prowadzący stale prace terenowe od 40 lat. Obiektami obserwacji i działań aktywnej ochrony są płazy i gady regionu Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem żółwia błotnego i żmii zygzakowatej. Od 7 lat prowadzi stacjonarne obserwacje tych gadów w ich naturalnych siedliskach niemal przez cały okres ich aktywności. Prowadzi stałą dokumentację fotograficzno-filmową tych zwierząt wykorzystywaną do prezentacji, prelekcji i spotkań edukacyjnych.

 

LZABELA MIAKOTA - plastyk, absolwenka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych Olsztynie. Wychowawca domu dla dzieci w Gryflinach.

 

MARCELINA MIKUŁOWSKA (z domu Chondyniecka Kuberska), zawodowa projektantka przestrzeni publicznych, wnętrz, architektury tożsamościowej - czyli zgodnej z krajobrazem regionu Warmi i Mazur, w czasach tworzenia EDEN-u uczennica Liceum Plastycznego, a potem Studentka Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu

 

BARBARA MURASZKO - olszynianka, absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wielbicielka dobrej literatury Mistrzyni Reiki, tropiąca zagadki nieznanego".

PIOTR NAŚCISZEWSKI - poligraf, fotograf.

 

prof. dr hab. inż. ANDRZEJ PIĘTAK - pracuje na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierownik Katedry Mechatroniki i Edukacji Techniczno-Informatycznej. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. W swojej pracy naukowej zajmuje się problematyką paliw odnawialnych i sterowaniem silników spalinowych oraz zagadnieniami mechatroniki i diagnostyki pojazdów samochodowych.

 

HELENA PIOTROWSKA - artystka, pisarka, animatorka kultury, spolecznik, uczestniczka zdarzeń kulturalnych, które relacjonuje i opisuje w olsztyńskich mediach. W mlodości występowała wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Olsztyn". Jej instruktorem byl wybitny olsztyński choreograf Wojciech Muchlado. Przeszlo 20 lat prowadzila zespoły i zajęcia tanecznie w Olsztynie, innych miastach i wsiach Warmii. Od wielu lat związana z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Pisze poezje, felietony i teksty publicystyczne w prasie olsztyńskiej i ogólnopolskiej. Autorka książek biograficznych.

 

SLAWEK PRZYTUŁA - muzyk, anglista, pilot paralotni-praktyka uważności.

 

BOGDAN RADZICKI - dr nauk humanistycznych, regionalista, filozof, antropolog, pracownik naukowy, współzałożyciel Towarzystwa Naukowego Pruthenia”.

 

ANNA ROK -  plastyczka, uprawiająca malarstwo, grafikę, rysunek satyryczny, ilustratorka książek, redaktor Wiadomości Barczewskich. Urodzona w Zielonce Pasłęckiej, absolwentka studiów wyższych na WSP oraz podyplomowych na UWM Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Kierowniczka Miejskiej Biblioteka Publicznej w Barczewie.

 

dr hab. inz. GNIEWOMIR SARBICKI - adiunkt na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prezes Stowarzyszenia Prusów "Prusaspira". Jego pasją jest historia, obyczaje, religia oraz język Prusów- który zna i którym włada.

 

TOMASZ SOWIŃSKI - tropiciel tajemnic Warmii i Mazur, autor książek o regionie, a takie pracownik Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie..

 

PIOTR SZATKOWSKI - zastępca prezesa Stowarzyszenia Prusów "Prusaspira". Z wykształcenia filolog i skandynawista, którego pasją jest porównywanie języków Zajmuje się językiem pruskim, gwarami warmińską i mazurską, historią regionu. Dokonał pierwszego tłumaczenia Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego na język pruski.

dr hab. KRZYSZTOF DARIUSZ SZATRAWSKI prof. UWM-poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki. W swoich utworach łączy estetyczne i filozoficzne dociekania nad kondycją człowieka. Prowadzi interdyscyplinarne badania kulturoznawcze, literaturoznawcze i muzykologiczne, w perspektywie teoretycznej i historycznej. Jest aktywnym edukatorem i animatorem kultury. Czlonek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od stycznia 2014 r. prezes Oddziału w Olsztynie), Wspólnoty Kulturowej Borussia, Stowarzyszenia Scena Babel, Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Zydowskiej „B Jachad" oraz Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur, Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

 

dr RAFAŁ SZWEJKOWSKI - doktor nauk ekonomicznych (PhD), Absolwent University of Arizona in Tucson-USA, na tym też uniwersytecie uzyskał stopień doktora. Assistant professor w Texas University at Dallas (2000 - 2008). Pasjonat astrofotografii. Znawca astronomii. Native speaker - lecturer w English School w Olsztynie.

 

prof. dr hab.  ZBIGNIEW SZWEJKOWSKI, aktualnie profesor senior UWM w Olsztynie. Były, wieloletni kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii, prodziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w latach 1999-2005, 2008-2012. Opublikował ponad 150 prac z zakresu klimatu regionalnego i agrometeorologii, autor książek i skryptów akademickich.

 

WOJCIECH SZYMAŃSKI - malarz, muzyk, specjalista od polirytmi, perkusista legendarnego zespołu Kobong. Współtwórca ośmiu albumów muzycznych.

 

ZUZANNA TARASZKIEWICZ - doula, trener i edukator, uwielbia w skupieniu pić dobrą kawę i uważnie ją smakować, praktykuje mindfullnes głównie w macierzyństwie.

 

IRENA TELESZ-BURCZYK - aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, felietonistka. Poza sceną interesuje się wszystkim, co przynosi życie.

 

EWA WACŁAWIK- mgr psychologii, Uniwersytet Warszawski. Pracuję w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Olsztynie. W doświadczeniach zawodowych praca w Poradni Zdrowia Psychicznego MSWiA oraz Komendzie Wojewódzkiej PSP Przez wiele lat współpraca z ośrodkami zaangażowanymi w pomoc osobom dotkniętym kryzysem, traumą i innymi sytuacjami trudnymi.

 

ALEKSANDRA ZASADA (LASKOWSKA) - artystka amatorka, miłośniczka obcowania z naturą, butrynianka z zamiłowania, olsztynianka z przymusu. Interesuje się fotografia, wystrojem wnętrz i malarstwem. Lubi niekonwencjonalne rozwiązania, które testuje w swoim życiu. Szczęśliwa mama.

 

SABINA ZAWADZKA -  taksator specjalista-informatyk w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, absolwentka kierunku ochrona środowiska UWM w Olsztynie pracami inwentaryzacyjnymi Natura 2000. 

DOMINIKA ZŁAKOWSKA-CIEŚLAK - menadżerka kultury związana ze środowiskiem olsztyńskiej "Borussia". Na co dzień można ją spotkać w prowadzonym przez Fundację Borussia Centrum Dialogu Międzykulturalnego Dom Mandelsona w Olsztynie.

 

LUCYNA ŻOŁNIERK-FRUKOWSKA - absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego (dyrygentura chóralna) i Wydziału Instrumentalnego (fortepian) Akademii Muzycznej w Krakowie, ukończyła też Podyplomowe Studia w zakresie Kameralioryki. Pracowała jako wykładowca w UWM w Olsztynie i Państwowej Szkole Muzycznej Olszynie. Współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Do swych najważniejszych osiągnięć zalicza prawykonanie mazurków op. 20 Feliksa Nowowiejskiego, w spółpracę  z Paulosem Raptisem oraz nagranie płyt CD (w tym 25 polskich pieśni ludowych z Warmii).

Ustawienia plików cookie
X
Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania.
Możesz je wszystkie zaakceptować lub wybrać rodzaje plików cookie, na które chcesz zezwolić.
Ustawienia prywatności
Wybierz, na które pliki cookie chcesz zezwolić podczas przeglądania tej witryny. Należy pamiętać, że niektórych plików cookie nie można wyłączyć, ponieważ bez nich witryna nie działałaby.
Niezbędny
Aby zapobiec spamowi, ta strona używa Google Recaptcha w swoich formularzach kontaktowych.

Ta witryna może również wykorzystywać pliki cookie do systemów handlu elektronicznego i płatności, które są niezbędne do prawidłowego działania witryny.
Usługi Google
Ta strona korzysta z plików cookie Google, aby uzyskać dostęp do danych, takich jak odwiedzane strony i Twój adres IP. Usługi Google dostępne w tej witrynie mogą obejmować:

- Mapy Google
- Czcionki Google
Oparte na danych
Ta witryna może wykorzystywać pliki cookie do rejestrowania zachowań odwiedzających, monitorowania konwersji reklam i tworzenia odbiorców, w tym z:

- Google Analytics
- Śledzenie konwersji Google Ads
- Facebook (Meta Pixel)